16 lis

NIE dla pomysłu Radnej Główki w sprawie Budżetu Obywatelskiego

W „Tygodniku Starachowickim” z dnia 6.11.2017 r. oraz na stronie internetowej Starachowice-net ukazała się informacja, że radna Rady Miasta Starachowice Joanna Główka wnioskuje o zawieszenie na dwa lata realizacji „Budżetu Obywatelskiego” i przekazanie z tego tytułu środków na budowę wiaduktu w Starachowicach Zachodnich.  Stowarzyszenie Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych „Nasze Miasto” jest jak najbardziej za budową tego obiektu oraz usprawnianiem komunikacji w naszym mieście w oparciu o realne środki finansowe. Na ten temat stale zabieraliśmy, zabieramy i będziemy zabierać głos wskazując na złe rozwiązania i potrzebne działania.

    Wracając do inicjatywy radnej Główki – mówimy stanowcze NIE. Budżet Obywatelski (BO) od samego początku przeszkadzał radnym Prawa i Sprawiedliwości. Trochę faktów z historii – gdy w 2011 roku na Radzie Miasta rzuciliśmy hasło „Budżet Obywatelski” to o jego idei i funkcjonowaniu większość radnych miała pojęcie jak o lotach na Marsa.  Widać, że niektórzy dalej mają taką wiedzę. Pamiętamy jak ze strony przedstawicieli PIS padły słowa „po co budżet obywatelski – od tego są radni” (Przecież ONI wiedzą NAJLEPIEJ co jest starachowiczanom potrzebne!!). Gdy powstał społeczny komitet, który doprowadził do stworzenia regulaminu, w hotelu „Senator” postawiono nam ultimatum – albo zostanie przyjęta wersja regulaminu w/g PIS albo BO w ogóle nie wejdzie. Tak się złożyło, że doszło do walki o władzę i projekt BO złożony do przewodniczącej Rady Miasta Lidii Dziury /PIS/ i ówczesnego Prezydenta Sylwestra Kwietnia /SLD/ jednak został wprowadzony pod obrady.  Wniosek złożył sam S. Kwiecień, który okazał się on sprytniejszym i Budżet Obywatelski został przyjęty. Funkcjonował on normalnie dwa lata. Po tym czasie doświadczeni politycznie i znający mentalność niektórych radnych, radni PIS przeforsowali podział pieniędzy „BO” z dotychczas obowiązujących 4 okręgów na 23 okręgi wyborcze. 

    Po tej zmianie jak grzyby po deszczu nastąpił wysyp wniosków większości radnych w ramach BO. Doskonale zdawano sobie sprawę, że inwestycje zgłoszone w ramach BO będą smaczną kiełbasą wyborczą.  Być może zobaczymy to za rok w kampanii wyborczej, kiedy to niektórzy radni będą się szczycili inwestycjami w poszczególnych okręgach wyborczych, które to zostały zrealizowane. Raczej nie mamy złudzeń, że „przejmą się” naszą publikacją. Wtedy trzeba będzie zadawać pytania w każdym takim przypadku – „Ile było z „B O”, a ile z budżetu miasta. W niedługim czasie pokażemy zestawienia, jak to wyglądało i ile gmina  musiała dokładać  dodatkowych środków finansowych z budżetu miasta do BO. To skutek zawłaszczenia idei Budżetu Obywatelskiego przez grupę radnych, praktycznie tylko w tym celu.

   Starachowice to swoiste kuriozum w świecie polskiej samorządności – w Polsce radni nie składają projektów, za to są inspiratorami i propagatorami tego budżetu oraz szeroko rozumianej aktywności obywatelskiej.  Wracając do inicjatywy Radnej Główki, która jak zawsze twierdzi, że wie, czego najbardziej potrzebują mieszkańcy, powinna jeszcze rzucić hasło „Wiadukt budują całe Starachowice”. Tak jak w czasach „minionej epoki” cała „Polska odbudowywała Stolicę”. Dokonując analizy budżetu miasta, te skromne środki z BO, to tyle, jakbyśmy dorzucili 50 zł do jakiegoś większego interesu. Pani Radnej, idąc tym tokiem rozumowania proponujemy, aby zawnioskowała również o zamrożenie na dwa lata wszystkich inwestycji w ramach budżetu miasta /budowa ulic, chodników, remonty budynków, itd. itd./ Wtedy to będzie duża kasa, a nie skromne grosze z BO. Ponadto liczymy na Pani wielkoduszność. Dała już Pani przykład finansując autobus w dniu 1 listopada do Wąchocka. Liczymy, że przez dwa lata przekaże Pani na budowę wiaduktu tłuste dochody z bycia radną, a inni radni pójdą Pani śladem. Liczymy również na Pani polityczną operatywność w pozyskaniu środków zewnętrznych.  Jest Pani liczącym się członkiem PIS. Niewiele jest w Polsce miast, gdzie z Pani ugrupowania mamy znaczącego Posła, Starostę, Wojewodę, Wiceprzewodniczącego Sejmiku. Liczymy, że tak Pani aktywnie i skutecznie zadziała w kręgach swojego ugrupowania, że do Starachowic spłynie strumień pieniędzy na jakże potrzebne inwestycje – wiadukt, obwodnicę Wąchocka i szereg innych. Zarząd Stowarzyszenia bardzo chętnie się z Panią spotka, aby przy kawie przedyskutować ten temat. Zarząd Stowarzyszanie ma nadzieję, że Prezydent nie zahibernuje i wyprze się dzieła, którego był współtwórcą – Budżetu Obywatelskiego i odrzuci ten futurystyczny pomysł Radnej Główki.    

 

Zarząd Stowarzyszenia Spółdzielców

i Wspólnot Mieszkaniowych „NASZE MIASTO”

Wszystkie prawa zastrzeżone. Nasze Miasto Starachowice 2014. Kontakt: info@naszemiasto.starachowice.pl
<